9/16/2016

BO GOSPODARZ I GOŚĆ TO NIE-DWA. WIZYTA W DOMU Z CEDRU.Sobie myślę: paradoks: wychowana w komunizmie gdzie wspólnota ponad jednostkę, nie potrafię być częścią jakiejkolwiek nowoczesnej wspólnoty. Jakoś udaje mi się działać w rodzinie choć raczej niestandardowo. Kolejny paradoks: nie potrafię a bardzo bym chciała i sen z powiek mi spędza zastanawianie się jak tu być uczestnikiem jakieś wspólnoty nie będąc w niej za bardzo, bo jednak indywidualizm we mnie ogromny. A podobno prawda jest prosta i prawda jest taka: że wszyscy chcemy i potrzebujemy być w społeczności. Skoro każdy chce i potrzebuje to w ramach zasady swój znajdzie swego, znalazła mnie ;) społeczność która mnie zachwyca. 
SAMARA studio projektowe powstałe w ramach społeczności AIRBNB jest współtwórcą projektu YOSHINO CEDAR HOUSE, Japonia 2016. Dom ten zbudowany w ramach wystawy Kenya Hara House Vision w Tokio w Japonii został przeniesiony do wioski Yoshino w Japonii gdzie ma służyć tamtejszej społeczności i przybyłym do nich gościom. Dom Yoshino jest promocją założeniowej postawy studia tj. budowania relacji między ludźmi. Jest wyrazem wiar w to, iż zastosowane rozwiązania architektoniczne mogą wpłynąć na pogłębienie relacji między gośćmi a gospodarzami. 
Yoshino Cedar House można zarezerwować na AIRBNB. Przybywający mają możliwość wtopienia się w codzienność lokalnej ludności, usiąść do wspólnego posiłku przy cedrowym stole zrobionym z okolicznego drzewa, zajadać ryby złowione przez gospodarzy w pobliskiej rzece. Bo dom to nie tylko fizyczna przestrzeń. 
Wpływy uzyskane od gości, zostaną wykorzystane w celu wzmocnienia dziedzictwa kulturowego i przyszłości wioski Yoshino, która zmaga się z migracją młodych ludzi do społeczności miejskich. 
Ufam, że fakycznie :) Wspólnocie trzeba zaufać inaczej poco w niej być. :).
Podróżującym życzę by trafiali do tak inspirujących miejsc. :)

zdjęcia: Samara.airbnb.com

1 komentarz:

  1. Swietnie czuję się otoczona drewnem, to wnętrze jest niesamowite! Pani blog jest wyjątkowo ciekawy, chciałabym, aby znalazł się na liście najlepszych blogów o wystroju wnętrz! Zapraszam na stronę http://dekordia.pl/najlepsze_blogi/, gdzie można pobierać odznakę Blogu na medal :)

    OdpowiedzUsuń