2/03/2015
Przestronność Przestrzeni 
Karnawał w pełni, a ja już w estetycznym i nie tylko poście. Co poradzić, taka skłonność i potrzeba. Mam wrażenie, że w prostej, przestronnej i funkcjonalnej przestrzeni łatwiej żyć. Nie ma nadmiaru bodźców, nic nie rozprasza, nie wystawia naszego skupienia na próbę. Koncentrujemy swoją uwagę na rzeczach i sprawach istotnych w danej chwili, a odkładamy te mniej ważne. Taka oszczędna przestrzeń niczym nas nie ogranicza, wyzwala kreatywność, inspiruje, daje poczucie wolności. 
Mam rację? bo wrażenie na pewno :)

Dlatego tak bardzo fascynuje mnie przestrzeń tego kościoła:
Kościół St. Moritz mieści się w Augsburgu w Niemczech.
Powstały w 1090 roku, mocno zniszczony przez liczne pożary i bombardowanie, został w 2013 roku oddany do użytku po gruntownej renowacji. 
Projekt: John Pawson 

3 komentarze:

 1. Minimalistyczne miejsce - w zasadzie takie jakiem powinno być miejsce, w którym się człowiek modli - o ile to robi, a nie paple aby palać te wszystkie zdrowaśki w tych ociekających "ale złotem" miejscu, które zwie się kościół!
  W Polsce też jest takie miejsce, jednak mało o nim w internecie - ale poszukaj pod hasłem "Klasztor cystersów w Nowym Dworze" Wnętrze jest prawie identyczne :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłam. Nie było łatwo. Ascetycznie (zgodnie z estetyką) o nim w necie. Szkoda bo z tego co widzę wart szerszego oglądu. Dziękuję za informację i polecam się na przyszłość. :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie było łatwo znaleźć bo okazuje się, że klasztor o którym piszesz Katarzyno, nie jest w Polsce tylko w Nowym Dworze w Czechach. Na dodatek zaprojektowany przez tego samego architekta, który zaprojektował Kościół o którym piszę w poście powyżej. A szkoda bo już myślałam, że mamy piękną współczesną architekturę sakralną. ;(

  OdpowiedzUsuń